Nytt EU-projekt ska göra företag i Stockholms län mer cirkulära

12 juni 2024
Cap STHLM profilbild med loggor, 300 kB

CirEko har beviljats bidrag från Europeiska regionala utvecklingsfonden och Region Stockholm för att genomföra utvecklingsinsatser som ska stärka små och medelstora företags långsiktiga konkurrenskraft genom att de börjar anpassa verksamheten utifrån den cirkulära ekonomin och en hållbar utveckling. 

– Projektet ska ses som en oberoende fortsättning på projektet Cirkulära affärssteg Sverige som avslutades i oktober 2023 där vi utbildade i cirkulär ekonomi. I detta projekt får företagen möjlighet att guidas i att gå från teori till praktik, säger Ann-Sofie Granzell, ansvarig för projektet.

Projektets bidrar till att möta Stockholmsregionens utmaningar för långsiktig hållbar utveckling genom att små och medelstora företag ges stöd i hållbar cirkulär fossilfri affärs- och verksamhetsomställning. Projektet främjar övergången till en cirkulär ekonomi för ett grönare Europa och ett resurseffektivt resilient Stockholmsregionen utan klimatpåverkande utsläpp som ledare inom cirkulär ekonomi.

Företagen ges möjlighet att kostnadsfritt delta i gruppaktiviteter där de guidas i cirkulär riktning, Företag från alla branscher välkomnas med får ej ha fler än 250 anställda. Deltagandet kommer också ge möjlighet till nätverkande med idéutbyte, benchmarking och resurssamarbeten.

Samverkan med andra aktörer från hela länet kommer ske och utifrån de breda kontaktnät av aktörer som CirEko byggt upp.

Läs mer på projektsidan HÄR

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

30 apr 2026

Kungen får professur i grön omställning i 80-årspresent

Kungliga tekniska högskolan instiftar en jubileumsprofessur för att främja den gröna omställningen i Sverige...
30 apr 2026

CirEko deltog på Skånes utvecklingsdag

CirEko Skåne
Region Skånes skapar årligen en mötesplats för dialog, lärande och gemensam riktning. CirEko deltog...
28 apr 2026

Tröjor får nytt liv - som profilprodukter

CirEko Stockholms län
Profilkläder är vanligt bland både företag och offentliga verksamheter, men kläderna blir svåra att...