Klart vilka som ingår i nya projektteamet

16 januari 2025
2025-01-16 Nya projektteamet samlat

Rekrytering av CirEkos projektteam som ska arbeta med projektet Cirkulärt & Hållbart småstadsutbud är nu klart. Förra veckan träffades de för att lära känna varandra och göra planeringen.

Officiellt kommer projektet gå under namnet Cirkulär & Hållbar Handel.

Projektet kommer genomföras i Norra Mellansverige som omfattar Gävleborg, Dalarna och Värmland under lite drygt tre år med start januari 2025.

I varje län finns det en länsprojektledare/cirkulär rådgivare: Ida Frid i Gävleborg, Erik Modin i Dalarna och Sarah Daleke i Värmland.

Cirkulär och hållbar affärsutveckling kommer Tobias Jansson att arbeta med tillsammans med Ann-Sofie Granzell som också är projektansvarig.

Projektet kommer att hitta och lyfta fram goda exempel på företag som erbjuder cirkulärt och hållbart utbud ut mot konsument vilket Henrik Persson, kommer arbeta med. Till vardags är han nyhetsredaktör på CirEkos nyhetssajt CA.se.

Finansiärer av projektet är Tillväxtverket genom Regionalfonden Norra Mellansverige, Region Gävleborg, Region Dalarna, Region Värmland och CirEko.

Läs mer om projektet HÄR

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

21 apr 2026

Återbygget expanderar – öppnar butik i ReTuna

CirEko Västmanland
Affärerna för CirEkos partner Återbygget går utmärkt och de gör flera satsningar närmaste tiden....
17 apr 2026

Cirkulär styrka och framtidstro på Rekomos succémässa

CirEko Västra Götaland
Med återbruk i centrum bjöd Rekomo in utställare och besökare till Mölndal den 15...
10 apr 2026

Medvetna val och nya samarbeten: ”Vi tjänar mer på cirkulära affärer än nyproducerat”

CirEko Gävleborg
Att ta in och sälja vintageprodukter, rusta upp datorer eller hjälpa kunder att göra...