
Att ta sin verksamhet in i den cirkulära omställningen behöver inte innebära en revolution. När CirEko besökte Rättvik med utvecklingsprogrammet Cirkulär & Hållbar Handel visade deltagande företag både vilka smarta val de gör idag och en vilja att göra gemensamma satsningar.
Samtliga deltagande företag får första dagen en kort utbildning i cirkulär ekonomi av Tobias Jansson, affärsrådgivare, och ett verksamhetsbesök där CirEko exempelvis resonerar tillsammans med handlaren om val av leverantörer och material. Under dag två får varje företag stöd i att ta fram en enkel cirkulär handlingsplan och diskuterar samverkan. En idé som uppkom under utvecklingsdagarna i Rättvik var att med gemensamma krafter skapa en särskild ekovecka.
Läs med om CirEkos utvecklingsprogram Cirkulär & Hållbar Handel här!


För damklädesbutiken Vanilj ligger det stora hållbarhetsarbetet i att välja rätt leverantörer från början så att det går att använda plaggen länge. Anette Wedin, som drivit butiken i 19 år, vill vara så transparent som möjligt och försöker undvika produkter från tredjeland till fördel för Sverige och Europa.
-Jag gillar inte slit-och-släng-mentaliteten så jag är exempelvis inte med på Black Friday, det har jag också kommunicerat till mina kunder, säger Anette.
Hon samarbetar med en sömmerska som kan laga plagg åt kunder och återanvänder leverantörernas påsar i stället för att köpa egna.
Även Karin Sahlin Backman på under- och badklädesbutiken Rätt under satsar på att köpa in produkter som sällan reklameras. Och redan idag har hon ett utbud av miljösmarta material som bambu och tencel.

Resurseffektivisering handlar inte bara om det som handlare säljer till sina kunder utan också hur de arbetar internt. På Dala Wärdshus strax utanför Rättvik har man sett stora vinster, både ekonomiskt och energimässigt, på att byta ut mot rörelsestyrd belysning.
-Vi har tjänat 100 000 kronor på det, säger vd Lena Jäderbrink, som också har installerat en app där hon kan se hur förbrukningen från exempelvis köksmaskinerna ser ut så att hon kan justera där det behövs.

I Rättviks kommun bor många hundar, katter och smådjur och deras ägare kan handla foder och tillbehör hos djurbutiken Klös som drivs av Susanne Östlund. Hon köper in ekologiska, återvunna och nedbrytbara varor då och då, som bajspåsar och leksaker. Bland annat säljer hon en kattleksak i så kallat matatabi, ett träslag som triggar katterna ungefär som kattmynta, fast i munnen.
Susanne har märkt att det går att påverka leverantörerna.
-Jag kontaktade en leverantör om deras leveranser av tuggben för att de var förpackade i så enorma mängder plast. Det var det fler som reagerat på, så nu levereras de med betydligt mindre mängder plast.
Hos Jill Magnusson på Dalfors lanthandel och kafé är nyproduktionen av inredning närapå noll. Nästan ingen inredning är ny.
-Byggnaden är från 1939 och det mesta är intakt sedan dess, säger Jill.
Hon har planer på egen ekologisk produktion av frukt och grönsaker till försäljning. Redan idag tar hon tillvara grönsaker och frukt till smoothies.
