Nu blir det extra tullavgift på miljöbov

30 juni 2026
mohamed_hassan-online-shopping-6567977_1920

Från och med den 1 juli 2026 gäller nya regler när man handlar varor på nätet från länder utanför EU. Det innebär att det tas ut en tullavgift för alla varor, oavsett värde på varan.

Näthandeln från lågprishandel i länder utanför Europa har länge varit ett växande problem. Bland annat på grund av omfattande transportutsläpp och att direktimporterade varor ofta innehåller kemikalier som både är giftiga och otillåtna i EU.

Europeiska unionens råd enades hösten 2025 om att införa tullavgiften, 3 euro oberoende av vara, som en tillfällig akutåtgärd. Den ersätts med en procentuell tullavgift från och med den 1 juli 2028.

Läs frågor och svar om saken på Tullverkets webb

Du kan läsa om akutåtgärden på Europarådets webb

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

9 jul 2026

Gör din semester mer cirkulär med våra partners

Vi på CirEko arbetar varje dag, året runt för en omställning till den cirkulära...
6 jul 2026

Inspiration och samverkanskraft bland handlare i Bollnäs

CirEko Gävleborg
När CirEko och utvecklingsprogrammet Cirkulär & Hållbar Handel gjorde nedslag i Bollnäs våren 2026...
29 jun 2026

48 Stockholmsföretag har stärkt sin cirkulära kraft med hjälp av CirEko

CirEko Stockholms län
Det EU-finansierade projektet Cirkulära affärssteg i praktiken Stockholm är nu avslutat. Deltagande företag har...