EU-forskning pekar ut offentlig upphandling som nyckel till Circular Economy Act

10 augusti 2026
EU-forskning pekar ut offentlig upphandling som nyckel till Circular Economy Act

Den kommande Circular Economy Act ska bidra till att skapa en starkare gemensam marknad för cirkulära produkter och material. EU-kommissionen har samlat erfarenheter från forsknings- och innovationsprojekt som visar både vad som bromsar utvecklingen och vilka åtgärder som kan få cirkulära lösningar att växa. 

Analyserna bygger på resultat från EU-finansierade forsknings- och innovationsprojekt inom Horizon Europe. De pekar bland annat på fragmenterad lagstiftning, bristande möjligheter att dela och använda data och otillräcklig samordning mellan länder som hinder för att skala upp den cirkulära ekonomin. Samtidigt visar projekten på konkreta lösningar som kan bidra till att undanröja hindren. 

Fem områden i fokus 

EU-kommissionen har samlat resultaten i fem rapporter som behandlar områden som kan få betydelse för den kommande lagstiftningen. 

  • cirkulär offentlig upphandling
  • utökat producentansvar 
  • återvunnet och biobaserat innehåll samt kriterier för när avfall upphör att vara avfall 
  • elektronikavfall och återvinning av kritiska råmaterial 
  • gränsöverskridande och regionala cirkulära initiativ

          Läs EU-kommissionens text och ta del av rapporterna via den här länken.

          Bland rekommendationerna finns bättre verktyg för cirkulär upphandling, harmoniserade kriterier för när avfall kan bli en resurs på nytt och producentansvar som i större utsträckning utgår från produkters hela livscykel. 

          CirEkos utvecklingsprogram Dalarnas Cirkulära Offentliga Affärer är exempel på ett projekt som arbetar helt i linje med utveckling av offentliga upphandlingar.

          Läs om Dalarnas Cirkulära Offentliga Affärer via den här länken.

          Även digitala produktpass, utvecklade system för att återföra kritiska råmaterial till produktion och cirkulär politik som tar hänsyn till regionala och lokala förutsättningar lyfts fram. 

          En slutsats är att det inte räcker att utveckla nya cirkulära lösningar. För att de ska kunna skalas upp behövs också rätt spelregler, fungerande marknader och bättre samverkan mellan aktörer och över nationsgränser. Det är särskilt intressant inför EU:s kommande Circular Economy Act, som ska bidra till att öka efterfrågan på återvunnet material och skapa en gemensam marknad för sekundära råvaror. 

          Dela det här inlägget!

          Fler nyheter

          13 aug 2026

          Kraftigt minskad import av småpaket efter ny tullavgift

          Efter den 1 juli, då nya regler för när man handlar varor på nätet...
          12 aug 2026

          Det gäller när nya EU-förordningen för förpackningar tillämpas

          Den 12 augusti 2026 börjar EU:s Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR, tillämpas generellt....
          28 jul 2026

          Växande affärsmöjligheter för företag med reparation som tjänst

          EU:s direktiv om att produkter ska vara reparerbara, Right to repair, börjar att gälla...