Återbrukade skor tar plats i butikshyllan

30 oktober 2025
Återbrukade skor tar plats i butikshyllan

Gamla skor får nytt liv hos Scorett, DinSko och Bonvings skor. I utvalda butiker säljs nu återbrukade skor som samlats in, sorterats och restaurerats för att användas igen.

Bakom satsningen står projektet Ökat återbruk av skor, där företag i branschen samarbetar för att testa hur återbruk kan bli en del av den ordinarie verksamheten. Målet är att minska avfall, förlänga produktlivslängden och skapa värde både för kunden och för företagen.

Bonvings skor var först ut och fortsätter under hösten. Den 22 oktober följde Scorett och NilsonGroup efter. Hos Scorett finns de återbrukade skorna nu i tre butiker: på Drottninggatan i Stockholm, i Nordstan i Göteborg och på Emporia i Malmö.

– Vi har stor kunskap kring hur man tar hand om sina skor så de ska leva länge. För de kunder som inte längre vill ha sina skor så har vi i flera år arbetat med att samla in skor och laga skor som vi säljer under vårt secondhandkoncept Reuse, säger Lovisa Karlsson, hållbarhetsansvarig på Scorett.

Hon beskriver projektet som ett steg mot en mer robust och framtidssäker affär.

– Vi upplever stort intresse från våra kunder och vårt secondhandkoncept Reuse kommer inom snar framtid finnas i alla våra butiker.

Även NilsonGroup testar försäljning av återbrukade skor, med fokus på DinSko-butiken i Sickla.

– Att delta i det här projektet ger NilsonGroup en möjlighet att testa en cirkulär affärsmodell i praktiken. Kunderna kan dessutom fortsätta lämna in sina gamla skor från DinSko och Skopunkten direkt i butiken i Sickla, säger Hanna Petersson, hållbarhetskoordinator på NilsonGroup.

Projektet drivs av IVL Svenska Miljöinstitutet i samarbete med Wargön Innovation och finansieras av Handelsrådet.

Text: Henrik Persson

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

18 jun 2026

Mötesplatser för cirkulär omställning - nu undersöker vi dem

CirEko Gävleborg
I omställningen till cirkulär ekonomi är relationer lika viktiga som resurser. I förstudien Cirkulära...
17 jun 2026

Ny samverkansgrupp stärker affärer med cirkulära kontorslösningar i Norden

CirEko Gävleborg
Nu har den nya Circular Alliance sett dagens ljus. Det är ett initiativ som...
16 jun 2026

Standarder för digitala produktpass tar form

Digitala produktpass, DPP, är en central del av EU:s nya Ekodesignförordning och ett verktyg...