CirEko bevilja EU-bidrag i internationellt ESG-projekt

1 november 2024
CirEko calender image Ecopath ESG 200 kB

Småföretag i Europa ska lättare förstå och börja använda ESG-verktyg med beviljat EU-bidrag.

CirEko har tillsammans med 5 andra parter beviljats bidrag inom ramen för Erasmus+. Fokus är cirkulär ekonomi och ESG är i linje med EU:s gröna giv som styr till att företag ska bli mer gröna och hållbara.

ESG-ramverket (miljö, socialt och styrning) är ett systematiskt tillvägagångssätt för att identifiera, bedöma och integrera ekonomisk, miljömässig och social påverkan av företagets verksamhet. Cirkulär ekonomi går som en röd tråd genom ramverket.

Under ca 2,5 år ska parterna arbeta fram arbetsmaterial som utifrån cirkulär ekonomi och ESG-ramverket:

Ÿ stödjer små och medelstora företag (SMF) att bli bättre på att möta de allt mer ökade miljökraven genom att använda sig av ESG som verktyg.

Ÿ förbättra kunskap och färdigheter hos nuvarande och framtida yrkesverksamma småföretagare samt vuxenstuderande som vill arbeta med hållbarhet och ledning för att stärka deras position på arbetsmarknaden.

Ÿ stärka kapaciteten hos vuxenutbildare för att bättre integrera kunskapen om cirkulär ekonomin, ESG-ramverk och praktiska metoder i sina utbildningar.

Projektet leds av svenska organisationen SwIdeas. Övriga parter är AFBB (Tyskland), BIOAZUL (Spanien), DCC (Irland) och SIMORA (Kroatien).

ECOPATH är en förkortning av Education Pathways for Circular Economy and ESG Upskilling.

Projektperiod: nov 2024 till apr 2027.

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

10 aug 2026

EU-forskning pekar ut offentlig upphandling som nyckel till Circular Economy Act

Den kommande Circular Economy Act ska bidra till att skapa en starkare gemensam marknad för cirkulära produkter och...
28 jul 2026

Växande affärsmöjligheter för företag med reparation som tjänst

EU:s direktiv om att produkter ska vara reparerbara, Right to repair, börjar att gälla...
20 jul 2026

70-tal handelsföretag har tagit cirkulära affärssteg med CirEko

CirEko Dalarna
Vi på CirEko gillar att visa företag och organisationer att vinster på cirkulära affärer...