CirEko beviljas stöd för cirkulär upphandlingsförstudie

19 juni 2024
Profilbild Förstudie COU NMS med loggor, 300 kB

Regionalfonden i Norra Mellansverige samt Region Dalarna har beviljat CirEko medel för Förstudie Cirkulär offentlig upphandling Dalarna Norra Mellansverige.

Arbetet startar 1 augusti och kommer genomföras i nära samarbete med Upphandlingscenter Falun Borlänge-regionen, UhC. Även arbetat med Kretsloppsplan Dalarna kommer spelas in i förstudien.

Cirkulär offentlig upphandling är komplex och nytt. Erfarenheten är låg. Det behövs ökad kunskap och nya innovativa sätt att ta sig an cirkulär upphandling vilket kräver nya arbetssätt och metoder och att det genomsyrar hela organisationen.

Målet med förstudien, med utgångspunkt från Dalarna, är att det ska skapa underlag för ett längre projekt som ska göra att offentliga organisationer och små och medelstora företag i i Norra Mellansverige blir en bättre del av den cirkulära ekonomin och marknaden genom cirkulär offentlig upphandling.

Projektet ligger i linje med Dalastrategins övergripande mål om ett hållbart Dalarna med utvecklingskraft i alla delar av länet.

Läs mer om projektet HÄR

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

17 okt 2025

LT Konsult blir Pangea Fastighetsförvaltning

CirEko Västmanland
Efter 25 år i företaget byter Rickard Törnblom namn på LT Konsult. Nya Pangea...
16 okt 2025

Gamla mobiltelefoner innehåller råmaterial för 1,1 miljarder euro – bara tio procent återvinns

En rapport från refurbed och Fraunhofer Austria visar att Europas byrålådor är fulla av...
15 okt 2025

Växtbaserat skydd ersätter plasten på gurkan

Plastfilmen runt gurkan förlänger hållbarheten, men till priset av fossil råvara och plastavfall. Nu...