Inspirerande cirkulär bredd på Norrbottenlansering

31 januari 2025
Lansering CirEko Norrbotten 300 kB

Lansering av CirEko Norrbotten gick av stapeln i Luleå på Vetenskapens Hus den 31 januari.
Det blev presentationer från av en bredd av regionala aktörer som berättade om sina bidrag till den cirkulära ekonomin. Här kommer en bildkavalkad.

Jan Kemi, som driver företaget GeoVision utveckling presenterade projektet Folkverkstan, det ska vara lätt att göra rätt.
Arrangörer Ann-Sofie Granzell, grundare CirEko och Jan Kemi, regionalt ansvarig CirEko Norrbotten.
Från konsument till cirkulent med Sara Olsson, Hållbara Sara
Hållbarhet i ett litet industriföretag med Daniel Persson, DP Industri AB.
LKABs användning av restmaterial i produkter, ett cirkulärt tänk nu och imorgon med Kristina Haraldsson, LKAB, affärsområde specialprodukter

Cirkulär ekonomi i fokus vid LTU med Michael Nilsson, Lena Abrahamsson, Ulrika Rova, Luleå Tekniska Universitet
Regionens strategiska hållbarhetsarbete med Monica Kutics Normark, Region Norrbotten
Från skräp till skatt – Hur regionalfonden kan bidra till att få cirkeln att slutas med Malin Ylinenpää, Tillväxtverket Programansvarig EU:s regionala utvecklingsfond.

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

5 maj 2026

Här är Leksandsföretagen som eskalerar sina cirkulära affärer

CirEko Dalarna
Flera av de Leksandsföretag som deltog i CirEkos EU-finanisierade utbildningsprogram ”Cirkulär och hållbar handel”...
4 maj 2026

Klimatmötet i Santa Marta - färdplan och konstruktiva samtal

57 länder med vilja att ställa om bjöds in till samtal, inte förhandlingar, till...
30 apr 2026

Kungen får professur i grön omställning i 80-årspresent

Kungliga tekniska högskolan instiftar en jubileumsprofessur för att främja den gröna omställningen i Sverige...