
Sex av tio som tvekar inför att köpa en begagnad julklapp gör det av oro för att mottagaren inte ska uppskatta gåvan, trots att de allra flesta faktiskt skulle bli glada för den. Det visar en ny undersökning från Sellpy, framtagen i samarbete med Svensk Handel.
Vi är fortfarande tveksamma till att ge bort något begagnat i julklapp av oro för att det inte ska uppskattas. Men det är troligen en obefogad oro.
Undersökningen visar att många är öppna för att fira jul på ett cirkulärt sätt. Hela 92,3 procent kan tänka sig att få en second hand-julklapp, men endast 86,1 procent säger att de själva skulle kunna ge bort en.
Både klimatet och den ekonomiska situationen är starka drivkrafter bakom viljan att köpa begagnade julklappar. Nära hälften uppger att omsorg om klimatet är en viktig anledning till att de köper begagnat.
– Rapporten visar tydligt att second hand har gått från ett alternativ till en självklarhet – när omtanken styr julhandeln blir cirkulära gåvor självklara inslag under granen, säger Brill Ivarsson, analytiker och gåvoexpert på Svensk Handel.
De mest populära kategorierna för second hand-julklappar är kläder, accessoarer och hem & inredning, tätt följt av böcker, spel och elektronik.
– Många oroar sig för hur en begagnad gåva tas emot – men oftast helt i onödan, säger Michael Arnör, VD på Sellpy.
Undersökningen genomfördes i oktober 2025 bland Sellpys kunder. Totalt deltog 2 069 personer.
Text: Henrik Persson