Recoma utökar sin fabrik – ska dubbla kapaciteten till årsskiftet

24 september 2025
Recoma utökar sin fabrik – ska dubbla kapaciteten till årsskiftet

Recoma bygger just nu ut sin fabrik i Hässleholm för att kunna fördubbla kapaciteten.

– Ökad efterfrågan och lite hjälp från Klimatklivet gör att vi nu kan satsa framåt och kraftigt öka vår produktion, säger Max Rosenberg, vd på Recoma.

Den nya kapaciteten beräknas kunna tas i drift redan vid årsskiftet.

Recoma har utvecklat en byggskiva som ger nytt liv åt använda mjölk- och juiceförpackningar – material som annars är svåra att återvinna. Skivorna tillverkas utan vatten eller tillsatser och sparar upp till 90 procent koldioxid jämfört med traditionella byggskivor. De är starka, stabila och kan ersätta material som OSB, plywood och spånskivor.

Efterfrågan drivs i stor utsträckning av större byggprojekt, bland annat skolor och förskolor. Ett annat exempel är ett klimatpositivt hus i Hyllie utanför Malmö, där ETC Bygg använder nygamla material som trä och halm – tillsammans med Recomas skivor gjorda av återvunna mjölkförpackningar.

Företaget fortsätter också sin expansion internationellt. Förutom i Norden kommer nu även Belgien att börja sälja byggskivorna.

Varje skiva motsvarar ungefär 30 kilo avfall som inte går till förbränning och lika mycket koldioxid som undviks. Totalt återvinner Recoma omkring 4 000 ton förpackningsavfall per år, vilket motsvarar cirka 400 000 kvadratmeter skivor.

– Byggbranschen står för en femtedel av Sveriges koldioxidutsläpp och en tredjedel av avfallet. Vi vill visa att det går att bygga hållbart med material som är helt cirkulära, säger Fredrik Rosenberg på Recoma.

Än så länge är det framför allt större projekt som använder byggskivan, men även hemmabyggare kan numera köpa den i bygghandeln – exempelvis hos Optimera, Beijer och Byggmax.

– Vi ser ett stort intresse från våra återförsäljare, men just nu används skivan mest i projekt. Samtidigt märker vi att fler konsumenter är nyfikna på att bygga med den, säger Fredrik Rosenberg.

Text: Henrik Persson

Dela det här inlägget!

Fler nyheter

18 dec 2025

ECOPATH stärker cirkulär kompetens och ESG-arbete hos små och medelstora företag

PRESSMEDDELANDE Det EU-finansierade Erasmus+-projektet ECOPATH gör framsteg i arbetet med att stärka små och...
18 dec 2025

Chattbot gör forskning om hållbar konsumtion tillgänglig för allmänheten

Forskningsprogrammet Mistra Sustainable Consumption har utvecklat en chattbot som gör vetenskaplig kunskap om hållbar...
17 dec 2025

Lunds skolor ska börja sälja överbliven skolmat

CirEko Skåne
Närmare 400 kilo fullt ätbar mat slängs en vanlig dag i Lunds skolor. Nu...